Data dodania

11.09.2024
II Konferencja "Uniwersytety Europejskie - Sojusze Przyszłości"

W dniach 4-5 września br. w Krakowie odbyła się II Konferencja "Uniwersytety Europejskie - Sojusze Przyszłości", organizowana przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). W wydarzeniu uczestniczyła reprezentacja Politechniki Poznańskiej w składzie: Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej – prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, kierowniczka Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego – Marta Malepszak,  Communication Officer EUNICE – Anna Jaskólska, kierowniczka Działu Współpracy Międzynarodowej – Magdalena Zawirska-Wolniewicz oraz Sekretarz Generalna EUNICE – Magdalena Sikorska. 

Konferencja zgromadziła wiele znakomitości, które na co dzień prężnie działają na rzecz upowszechniania idei Uniwersytetów Europejskich. Była to doskonała okazja do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami.

Konferencję otworzyła dyrektor Biura Programów Szkolnictwa Wyższego, Katarzyna Aleksy, a następnie swoje słowa do uczestników skierował Podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dr hab. Andrzej Szeptycki, prof. UW. Podkreślił on, jak istotna jest inicjatywa Uniwersytetów Europejskich dla krajobrazu edukacji wyższej w Europie. Zwrócił również uwagę na fakt, że Uniwersytety Europejskie przyczyniają się do przecierania szlaków oraz wyznaczania nowych ścieżek i jakości w edukacji wyższej.

Uniwersytety Europejskie to obecnie 64 międzynarodowe konsorcja, skupiające ponad 560 instytucji szkolnictwa wyższego z całego kontynentu. W skład tych sojuszy wchodzą aż 32 uczelnie wyższe z Polski, co należy uznać za wielki sukces.

Politechnika Poznańska, jako koordynator Uniwersytetu Europejskiego EUNICE, została zaproszona do udziału w dwóch panelach dyskusyjnych. Podczas sesji 1, pt. „Refleksje nad dotychczasową działalnością sojuszy EUI – przewaga korzyści czy wyzwań?”, swoim doświadczeniem dzielił się prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Poznańskiej. Z kolei w sesji 6, pt. „Siła public relations w działalności sojuszy EUI”, swoją wiedzą podzieliła się Marta Malepszak, kierowniczka Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego na PP.

W wydarzeniu wziął udział również Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, będący Partnerem Stowarzyszonym sojuszu EUNICE od roku 2023. Status partnera stowarzyszonego pozwala UMB na aktywną współpracę z 10 uczelniami zrzeszonymi w ramach EUNICE w zakresie m.in. dydaktyki, badań naukowych czy sieciowania.

Z okazji konferencji powstała publikacja prezentująca wszystkie sojusze, do których należą polskie uczelnie: 
wersja polska
wersja angielska.

Podczas konferencji padło wiele słów dających nadzieję na dalszy rozwój tej niezwykle ważnej inicjatywy. Drugim krokiem milowym w scalaniu współpracy polskich uczelni wyższych zrzeszonych w ramach sojuszy, po kontynuacji inicjatywy Konferencji Uniwersytetów Europejskich, będzie organizacja cyklicznych webinariów. Mają one stać się platformą do dalszej wymiany doświadczeń i upowszechniania sprawdzonych rozwiązań.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia tutaj.  
 

PL