PARTNERZY STOWARZYSZENI

ESN Poznań

Erasmus Student Network Polska jest częścią jednego z największych studenckich stowarzyszeń w Europie, odpowiedzialnego za wspieranie i rozwój wymian studenckich. ESN jest obecny w ponad 500 instytucjach szkolnictwa wyższego w 45 krajach, a sieć ta jest stale rozwijana i poszerzana. Misją ESN Polska jest wzbogacanie społeczeństwa poprzez międzynarodowych studentów. W Polsce ESN podzielony jest na 29 sekcji lokalnych, które są obecne w większości największych miast.

ESN Poznań to sekcja działająca na Politechnice Poznańskiej. Zaangażowana jest w wiele wydarzeń, które aktywizują studencką społeczność. Blisko współpracują z Działem Współpracy Międzynarodowej współorganizując wydarzenia studenckie, wspierając mobilność w ramach Erasmus +. Ostatnio swoim zaangażowaniem i energię dzielą z Oranizacją Srudencką EUNICE, z którą połączyli siły, aby współtworzyć Beyond Borders Day, wcześniej znany jako Mobility Day.

 

Poligrodzianie

Najstarszy zespół folklorystyczny w środowisku studenckim miasta Poznania, powstał przy Politechnice Poznańskiej w 1973 roku. Prezentuje tańce narodowe, obrzędy, zwyczaje i śpiewy z całej Polski. Zespół od wielu lat jest jednym z najprężniej działających ambasadorów kultury polskiej zagranicą. „Poligrodzianie” jako pierwsi reprezentowali Polskę na corocznym zjeździe reprezentacji regionów Wspólnoty Europejskiej w 1998 roku w Rennes. Zdobyli szereg nagród w kraju i zagranicą, w tym najważniejsze: w 2012 roku I nagrodę na Olimpiadzie Teatralnej w Indiach w kategorii Folk oraz Mistrzostwo Świata w Folklorze w 2015 roku. Za swoje zasługi otrzymali w 2013 i 2018 roku nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Poligrodzianie” to nie tylko jednostka promująca polski folklor na scenie, ale prowadząca szeroką działalność edukacyjną. Zespół przeprowadził ponad 1000 audycji dla dzieci i młodzieży szkolnej Województwa Wielkopolskiego. Nagrał cykl prelekcji do szkół podstawowych i gimnazjalnych na Mazowszu. Prowadzi grupy dziecięce i młodzieżowe oraz Akademię Folkloru. Zespół wspiera również społeczność lokalną dając i produkując koncerty charytatywne dla dzieci i młodzieży, w tym niepełnosprawnej, oraz wspiera wydarzenia niekomercyjne innych organizacji społecznych.
 

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
Afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN jest znanym w skali międzynarodowej węzłem europejskiej przestrzeni badawczej w zakresie infrastruktury informatycznej nauki oraz ważnym centrum badawczo-rozwojowym w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ang. ICT – Information and Communication Technologies).

PCSS stanowi ważny element globalnej bazy badań i rozwoju, realizując projekty głównie w ramach kolejnych Programów Ramowych Unii Europejskiej, ale także wspierając inicjatywy R&D z ponad tysiącem partnerów z całego świata. Bogata, wielodziedzinowa lista obszarów działalności podejmowanych przez PCSS jest efektem kontynuacji idei poszukiwania innowacji inspirowanych ICT, których efekt znajduje zastosowanie w kompletnych wdrożeniach cyfrowej nauki i gospodarki.
 

 

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku to nowoczesna, prężnie rozwijająca się publiczna Uczelnia wyższa, której misją jest służenie społeczeństwu poprzez nowatorskie kształcenie profesjonalnej kadry medycznej, prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych i wdrożeniowych na najwyższym międzynarodowym poziomie oraz rozwój działalności klinicznej zgodnie z postępem wiedzy medycznej.

Historia Uniwersytetu Medycznego jest kontynuacją XVIII-wiecznej tradycji praktykowania medycyny oraz dbałości o zdrowie publiczne w Białymstoku. Oficjalnie Uczelnia została  powołana w 1950 r. jako dziesiąta w Polsce Akademia Lekarska. Wkrótce zmieniono jej nazwę na Akademię Medyczną. 

22 marca 2008 weszła w życie ustawa o nadaniu Akademii Medycznej w Białymstoku nazwy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Status Uniwersytetu jest odpowiedzią na wyzwanie obecnych czasów i odzwierciedla charakter kształcenia oraz poziom prowadzonych badań naukowych.

 

Urząd Miasta Poznania

Poznań – miasto w zachodniej Polsce, położone w Wielkopolsce, nad rzeką Wartą. Jest to piąte miasto pod względem ludności w Polsce i dziewiąte pod względem powierzchni. Poznań jest ośrodkiem handlu, przemysłu, logistyki i turystyki.

Miasto Poznań posiada liczne umowy partnerskie z miastami zagranicznymi (m.in. Assen – Holandia, Bolonia – Włochy, Hanower – Niemcy, Rennes – Francja, Jyväskylä - Finlandia). 

Po wstąpieniu Polski do UE w 2004 roku, Miasto Poznań wraz z firmami i organizacjami działającymi na jego terenie korzystają z funduszy unijnych, dzięki czemu Poznań jest silnym, europejskim miastem. Poznań szczyci się wysokimi miejscami w rankingach, m.in. Access City Award (za działania przyjazne osobom niepełnosprawnym i starszym), Aktywny Europejczyk, Flaga Europy (za pracę i wkład władz samorządowych na forum międzynarodowym). 

Główne priorytety (wg. Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+): silna metropolia; nowoczesna przedsiębiorczość; zielone, mobilne miasto; przyjazne osiedla; wspólnotowość i dialog społeczny.

 

Volkswagen Poznań

Politechnika Poznańska współpracuje z Volskwagen Group Polska organizując szkolenia dla studentów i pracowników, podejmując wspólne aktywności badawcze, praktyki wakacyjne, staże a także biorąc udział w projektach z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi. Na Politechnice Poznańskiej cyklicznie organizowane jest wydarzenie VWP Days , skierowane do społeczności akademickiej Politechniki Poznańskiej, podczas którego przeprowadzane są wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów VW Poznań. 

Koncern Volkswagen intensywnie angażuje się w rozwój elektromobilności. Jako pierwszy zobowiązał się do wypełnienia Porozumień Paryskich i neutralności pod względem CO2 do 2050 roku.