Promowanie młodych talentów, a także platform łączących naukowców i ułatwiających współpracę, narzędzia wspierające integrację oraz staże i warsztaty ukierunkowane na doktorantów to najnowsze osiągnięcia tego projektu w ramach programu H2020.
Projekt EUNICE Research (REUNICE) miał na celu ujednolicenie zasobów badawczych i innowacyjnych służących budowaniu skutecznej współpracy między nauką a społeczeństwem w ramach uniwersytetu europejskiego. Po trzech latach prac projekt współfinansowany przez program H2020 Komisji Europejskiej ustanowił filary fundamentalne dla rozwoju wspólnych działań w zakresie badań i partnerstw przemysłowych. Wyniki te zostały podsumowane podczas spotkania końcowego, które odbyło się 24 października na Politechnice Poznańskiej.
Michał Weissenberg, kierownik projektu REUNICE, przedstawił również najnowsze osiągnięcia projektu, m.in.: profesjonalny coaching przyznany młodemu naukowcowi w celu ubiegania się o grant MSCA, stworzenie Inclusive Communication Charter oraz platformy Open Science opartej na sztucznej inteligencji i blockchain w celu łączenia naukowców i wspierania współpracy (obecnie w fazie testów). Wydarzenie to było okazją do przeanalizowania kolejnych kroków, które należy podjąć, aby zagwarantować trwałość inicjatyw REUNICE, które zostaną przejęte przez Europejski Uniwersytet EUNICE w ramach projektu EUNICE4U Erasmus +.
Wykłady wygłosiło również dwóch zaproszonych prelegentów. Marek Zmuda, System Security Architect z Intel Corporation, w wykładzie „Cooperation with academic communities” podkreślił korzyści, zarówno dla firm, jak i uniwersytetów, wypływające z nawiązywania takiego rodzaju współpracy.
Profesor Anna Kobusińska (Politechnika Poznańska) w „Demystifying the power of blockchain: from core concepts to application” zwróciła uwagę na potencjał zastosowania tej technologii w środowisku akademickim: na przykład do płatności za naukę (kryptowaluta) lub do weryfikacji osiągnięć akademickich (smartcontracts).
Podczas swojej 3-letniej działalności REUNICE skupiał się m.in. na: strategiach zarządzania zasobami ludzkimi dla naukowców, stażach badawczych, szkoleniach i warsztatach dla doktorantów oraz naukowców, a także wydarzeniach upowszechniających naukę, jak np. wędrowna wystawa fotografii naukowej „The Invisible Unveiled”. Rozwijane są również trzy platformy:
Platforma wymiany wiedzy eksperckiej zasilana przez Catalyst: służąca jako pomost między jednostkami uniwersyteckimi a innymi instytucjami społecznymi i ośrodkami przemysłowymi.
Inteligentna platforma współpracy oparta na Blockchain dla otwartej nauki: poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji do łączenia osób zaangażowanych w badania i projekty w podobnych obszarach.
Centrum Kompetencji AI Uniwersytetu Europejskiego EUNICE: platforma skupiająca specjalistów AI i zasoby partnerów EUNICE, ułatwiająca wymianę pomysłów badawczych AI i promująca współpracę z partnerami przemysłowymi i społecznymi.