Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce 2025”, zorganizowana w ramach programu „Study in Poland”, przeszła już do historii. Gospodarzem tegorocznej edycji był Uniwersytet Gdański, a Politechnikę Poznańską reprezentowali: Jego Magnificencja Rektor, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej, prof. dr hab. inż. Mariusz Głąbowski, oraz przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej i Działu ds. Uniwersytetu Europejskiego EUNICE.
Tegoroczna edycja konferencji zbiegła się z dwoma jubileuszami: 20-leciem programu „Study in Poland”, prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, oraz 55-leciem Uniwersytetu Gdańskiego.
Dwadzieścia lat historii programu „Study in Poland” to prawdziwa historia sukcesu umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Kiedy w 2005 roku Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wspólnie z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich powoływały ten program, w Polsce studiowało zaledwie osiem tysięcy cudzoziemców; dziś jest ich ponad sto tysięcy – mówił podczas konferencji prasowej Waldemar Siwiński, prezes-założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”.
Trzy intensywne dni dostarczyły uczestnikom wielu refleksji na temat umiędzynarodowienia polskich uczelni, ale także powodów do dumy. Choć osiągnięto wiele, na horyzoncie wciąż widnieje wiele wyzwań dla całego środowiska akademickiego.
Konferencja została poprzedzona wydarzeniem towarzyszącym pt. „Europejskie i krajowe fundusze na umiędzynarodowienie polskich uczelni”. Była to doskonała okazja do zapoznania się z możliwościami dodatkowego finansowania różnych aktywności w ramach Akcji Centralnych Programu Erasmus+, Horyzontu Europa (Narodowego Centrum Badań i Rozwoju), programu NAWA czy funduszy strukturalnych i regionalnych na rzecz edukacji i badań.
Oficjalne otwarcie konferencji miało miejsce w czwartek, 30 stycznia. Zgromadziła ona wielu znakomitych gości specjalnych, m.in. prof. Andrzeja Szeptyckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Karolinę Zioło-Pużak; dyrektorów instytucji takich jak NAWA czy FRSE; rektorów i prorektorów uczelni publicznych i niepublicznych. Łącznie w spotkaniu wzięło udział ponad 350 uczestników z ponad 60 uczelni w Polsce – Gdańsk przyciągnął ogromną grupę przedstawicieli środowiska akademickiego każdego dnia wnoszącego wkład w umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego.
W trakcie konferencji uczestnicy mieli okazję wziąć udział w wielu inspirujących sesjach plenarnych, z udziałem wybitnych postaci polskiej sceny umiędzynarodowienia wyższych uczelni czy przedstawicieli ministerstw.
Sesja pt. „Klucz do 'Horyzontu' – Jak zwiększyć efektywność polskich uczelni w konkursach grantowych UE?” poprowadzona została przez JMR, prof. dr hab. inż. Teofila Jesionowskiego. Podczas sesji JM Rektor, wspólnie z panelistami – szefami polskich przedstawicielstw naukowo-badawczych w Brukseli i Warszawie oraz rektorami czołowych uczelni technicznych w Polsce – rozważał w jaki sposób polski system nauki i innowacji może skuteczniej wspierać uczelnie w pozyskiwaniu grantów europejskich, a także budować silne europejskie konsorcja z polskim udziałem. Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że polskie uczelnie posiadają ogromny potencjał badawczy, co pozwala bez wstydu sięgać po granty europejskie, wskazując jednocześnie na potrzebę zwiększenia udziału w tym zakresie i odważnego dążenia naprzód.
W sesji plenarnej pt. „Uniwersytety europejskie: Quo vadis? O przyszłości inicjatywy uniwersytetów europejskich z różnych perspektyw”, Sekretarz Generalna EUNICE – Magdalena Sikorska, przedstawiła perspektywę konsorcjum EUNICE związaną ze statusem prawnym sojuszu oraz strukturą zarządzania sojuszem. Podzieliła się również swoją historią zawodową, podkreślając, że kobiety na stanowiskach administracyjnych w szkolnictwie wyższym nie tylko mogą, ale wręcz powinny ambitnie rozwijać swoje kariery i bez wahania sięgać po marzenia.
W trakcie tegorocznej edycji nie mogło również zabraknąć gali podczas której tradycyjnie zostały rozdane nagrody INTERSTUDENT oraz Gwiazdy Umiędzynarodowienia. Nagrody te wręczono najlepszym studentom zagranicznym w Polsce oraz osobom z polskiego środowiska akademickiego, które w wyjątkowy sposób przyczyniają się do internacjonalizacji polskich uczelni.
Dziękujemy Uniwersytetowi Gdańskiemu oraz Fundacji „Perspektywy” za ciepłe przyjęcie i fantastyczną organizację wydarzenia.
Wracamy pełni inspiracji i pozytywnej energii, z nadal rezonującymi słowami Rektora UG, prof. Piotra Stepnowskiego: „Uważam, że konferencja naprawdę nas ubogaciła. Mam nadzieję, że wyjeżdżacie Państwo z Gdańska z przekonaniem, że mimo trudnego czasu i wyzwań związanych z umiędzynarodowieniem nie damy się tak łatwo pokonać, czymkolwiek jest ten „smok”, z którym walczymy.”
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z wydarzenia tutaj.
Galeria zdjęć z wydarzenia tutaj.